Nauka na rozdrożu

26.04.2016 r. Za nami zimna noc w busiku, gdzieś na granicy przy Nysie Łużyckiej obok Bielawy Dolnej.

Od dwóch dni jesteśmy w podróży donikąd. Po prostu rano wstajemy i jedziemy dalej, przed siebie. W drodze zdarza się, że trafimy na ślady ciekawych ludzi i tak było tym razem.

Dojechaliśmy do Niwicy gdzie nieopodal kościoła stoi dom, w którym w latach 1922-1941 mieszkał prof. dr Walther Nernst. Postać dobrze znana osobom związanym z chemią i fizyką. Stojąc w strugach deszczu przed tablicą upamiętniającą pobyt Noblisty w Niwicy, maleńkiej wiosce, trudno sobie wyobrazić burzliwe życie Nernsta zakończone 20 letnią izolacją od świata.

Walther Nernst urodził się 25 czerwca 1864 roku. w Wąbrzeźnie na Pomorzu. Jego ojciec był Niemcem, matka była Polką. Nernst był profesorem, światową gwiazdą nauki, dyrektorem Instytutu Fizyki w Berlinie. W latach 20 XIX w. Berlin był miastem dekadenckim rozwijającym się w każdej dziedzinie życia. Miasto nauki i rozrywki.

Nernst uwielbiał podróże, miał własne auto, korzystał z życia. W pracy naukowej zajmował się termodynamiką ciała stałego, elektrochemią i teorią roztworów.

Nagrodę Nobla otrzymał w 1920 roku, za swe dokonania w dziedzinie chemii, a dokładnie za sformułowanie trzeciej zasady termodynamiki. Nernst miał na swoim koncie także wiele innych osiągnięć, był znakomitym fizykiem, wynalazł m.in. lampę – nazwaną “lampą Nernsta” – która była prototypem żarówki. Takimi swego czasu oświetlano wieżę Eiffla. Na cześć Nernsta nazwano nawet jedną z asteroid.

Ale jest też mroczna historia jego kariery. Po wybuchu I wojny światowej z grupą innych naukowców pracował nad bronią chemiczną, którą skutecznie wykorzystano. Był zafascynowany wojną i skutecznością tej makabrycznej broni.

Jednak tych „zasług” dla ojczyzny nie docenił Hitler. Wprawdzie Nernst był 100% Niemcem, to jednak za zięciów miał Żydów, którym pomógł opuścić Niemcy. Z tego powodu skazano go na banicję, odsunięto od eksponowanych stanowisk, był kontrolowany przez Gestapo. Resztę życia spędził w Niwicy. Zmarł 18 listopada 1941 r.

Po wojnie nie sądzono go za zły wybór w karierze naukowej, pomogła w tym Nagroda Nobla.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.