18 września 2016 r. Zaraz po zlocie ruszamy bocznymi drogami do domu. Kierujemy się najpierw do Głuchowa Górnego, w którym w ścianę budynku chlewni wmurowana jest połówka śmigła, a pod nim widnieje tabliczka z napisem 2.09.1939 r.

Co oznacza tajemniczy fragment śmigła?

Oczywiście GS wybiera drogę na skróty, po ulewnym deszczu, polnymi i leśnymi drogami. Niva ubłocona po dach dojechała do Głuchowa Górnego.

Szukamy poniemieckiej murowanej chlewni w typowej po PGR-oskiej wsi. Z trudem namierzyliśmy tajemniczy obiekt. Wiadomo żadnej informacji wokół nie uświadczysz. Jak Niemiec wymurował tak do dzisiaj obrośnięte chwastami i zasypane śmieciami stoi. Typowe.

Doczytaliśmy później, że ta instalacja upamiętnia młodego, niemieckiego lotnika, syna rodu Von Kesselów, który w tym właśnie miejscu rozbił swój samolot, myśliwski messerschmitt Bf109E, dokładnie 2.09.1939 r. Von Kesselowie byli w tym czasie właścicielami majątku w Głuchowie Górnym. Ich syn w czasie lotu bojowego przelatywał nad rodzinnym Głuchowem. Leciał  zbyt nisko i wbił się w ścianę chlewni. Zginął na miejscu dosłownie na oczach rodziny. Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia wmurowano śmigło roztrzaskanego samolotu w ścianę chlewni i umieszczono pod nim tabliczkę z datą śmierci młodego lotnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.